Temaauktion: Indian Scout

Datum 7-22 oktober

Temaauktion på Auktionshuset Kolonn

Vi auktionerar ut en Indian Scout-modell, över hundra år gammal och ett stycke motorcykelhistoria. De första Indian Scout-motorcyklarna designades av Charles B. Franklin för Indian Motorcycle Company, och den allra första modellen presenterades i oktober 1919 som årsmodell 1920.

Den Scout som nu finns på auktion tillverkades 1925. Nästa generation, ”Indian 101”, kom i produktion 1928 och har ofta ansetts vara den bästa modellen företaget någonsin tillverkat. Efterföljande modeller inkluderar ”Standard Scout” (1932-1937), ”Thirty-Fifty” Scout (1932-1941), och den sportigare ”Sport Scout” (1921-1942). Under och efter andra världskriget tillkom modeller som ”648” och ”249”.

Proveniens: Motorcykeln köptes på 1920-talet av John Johansson (född 1900), en vagnmakare från Nora, liksom hans far. Johansson vann många priser med denna motorcykel i tävlingar runt Nora, Örebro och Karlskoga, och var även med och grundade Nora Motorcykelklubb. Indian Scouten har tillhört samma familj sedan dess och säljs nu av hans efterlevande hos oss. Indian Scout har en rik historia som inte bara sträcker sig bakåt i tiden utan fortsätter att influera motorcykel världen än idag.