Temaauktion: Leksaker från 1900-talet

Datum 3 – 17 september

Höstens leksaksauktion är här, och denna gång har vi närmare 200 spännande utrop att erbjuda. För den tågintresserade finns en imponerande samling av lok och vagnar från olika tillverkare, inklusive två exemplar av den eftertraktade ”Krokodilen” från Märklin. I dockskåpet väntar en värld av nostalgi med bland annat den stora Hausser Bild-Lilli, Barbie med vänner, Ginger och möbler från Nolbyn.

Bakom kulisserna i dockteatern från Nordiska Kompaniet står ett 20-tal figurer redo för sin entré. För den som söker action finns Star Wars-figurer och det dramatiska ”Skull Castle” där He-Man och hans följe härjar. Självklart ingår också en stor samling modellbilar från välkända märken som Robeddie, Corgi och Dinky Toys.

September har sällan börjat på ett mer lekfullt sätt. Välkommen till vår visning och återupplev leksakerna från 1900-talet!