Temaauktion: Primus v Optimus

Datum 12 – 26 augusti

Föreställ dig en enslig natt i den karga vildmarken, där kylan biter och mörkret är kompakt, plötsligt, med en vridning och en gnista, vaknar en stormlykta till liv. För äventyrare som bergsbestigare och polarforskare har dessa stormlyktor varit mer än bara utrustning – de har varit livräddare. Från Amundsens expedition till Sydpolen till avlägsna fjäll och skogsgläntor, är Primus och Optimus symboler för uthållighet och pålitlighet i storm och mörker.

Primus, grundat 1892 av Frans Wilhelm Lindqvist, utvecklade världens första trycksatta fotogenkök, vilket snabbt blev populärt bland äventyrare och upptäcktsresande. Optimus, grundat 1899 av Carl Nyberg och J.V. Svensson, blev en stark konkurrent som utvecklade robusta och pålitliga produkter för olika behov, från små bärbara kök för äventyrare till större kök för militär och industriellt bruk. Under 1900-talets första hälft tävlade de om att erbjuda de bästa utomhusprodukterna, och båda företagen blev ledande inom sitt område fram tills på 1960-talet då de slogs samman under samma ägare, B.A. Hjorth & Co, men behöll sina respektive varumärken. Idag är både Primus och Optimus respekterade namn inom outdoor-utrustning och I Kolonns temaauktion ”Lysande Klassiker” hittar du 49 unika utrop med enastående modeller och tillbehör från dessa ikoniska varumärken. Missa inte chansen att lägga till en bit av svensk ingenjörskonst i din samling!