Temaauktion: Roland Svensson

Datum 10 – 23 oktober

Temaauktion Roland Svensson på Auktionshuset Kolonn

Roland Svenssons folkkära bildkonst förkroppsligar för många den svenska skärgården. De stämningsfulla motiven som skildrar övärlden under den leende sommaren såväl som under sträng vinter kan nu beskådas hos Kolonn.
Den fina samlingen om 77 verk med merparten litografier representerar hela bredden i Roland Svenssons grafiska utveckling från 1940-talet fram till 1990-talet. I temat ingår dock även några trevliga originalverk såväl som ett av konstnärens skissblock. Själv påstod konstnären i en av flera egna böcker – att måla – det är en fråga om jämvikt – åtminstone hos mig! Med detta citat av Roland Svensson bjuder Kolonn in till en äkta svensk skärgårdsvistelse sedd och tolkad genom en konstnärs egen blick.